Tanácsok kempingezőknek
A nyár a kempingezések, a sátoros nomádtáborok és a vándortáborok legalkalmasabb ideje. Ha te is készülsz valahová, talán segít, ha elolvasod a következő néhány tippet:
A helyszín kiválasztása:
– Fontos, hogy elsősorban a tábor céljához mérten keresd a megfelelő helyszínt. Ha pedig megvan, akkor semmiképpen se felejts el engedélyt kérni a terület tulajdonosától! Ez nagyon fontos, mert jogi problémákba ütközhetsz.
– Nézd meg alaposan a térképen (ha teheted, járd is be a környéket), hogy minden feltétel teljesül-e a táborozáshoz! Van-e a közelben ivóvíz, bolt, mosdási lehetőség, tűzrakásra alkalmas terület stb.? Képzeld el a területet a legviszontagságosabb időjárásban is! Úgy is megfelel?
Semmiképpen se felejts otthon:
Érdemes egy jól átgondolt listát készíteni pakolás előtt, és nem hirtelen nekiugrani. Ettől függetlenül jól nézd meg, eltetted-e az irataidat (a legfontosabbak: a személyi, a diák és a TB-kártya); a gyógyszereidet és a pénzedet; a térképet és a tájolót; a fehér sapkát és a naptejet; az elemlámpát (pótelemmel és izzóval) és a spárgát; az evőeszközöket, a bicskád és az edényeidet; a fényképezőgépedet; és amit még szeretünk elfelejteni: a törülközőt (érdemes többet is vinni), a fogkefét és a szappant. Az eső miatt minden ruhát, polifoamot, hálózsákot és papírt és amit csak lehet, tegyél vízhatlan zacskóba!!! Ha mindent bepakoltál, ne az indulás pillanatában ellenőrizd először, hogy rendesen csomagoltál-e, és hogy nyomja-e valami a hátad!
Táborfelállítás:
– Semmiképp se táborozz le hegy vagy domb tövében (főként ne az oldalán), hogy egy esetlegesen lezúduló eső el ne mossa a tábort mindenestül! (Velem is megesett már, és életem egyik legborzalmasabb éjszakája volt.) Ugyanígy tartózkodj a sziklafalak aljától, a szúnyogok miatt pedig az állóvíz közvetlen közelétől is! A legjobb hely egy fennsík vagy bármilyen magaslat, még jobb, ha egy bokor vagy más szélvédő mellé vered fel a sátrad. Fontos az is, hogy ne az uralkodó széliránnyal szemben legyen a bejárat, mert a szél így beverheti az esőt.
– Ha megvan a helyed, távolíts el a földről minden gallyat, követ, szúrós növényt, és taposd le a göröngyöket! Figyelj a hangyabolyokra is: elég kellemetlen szitu állhat elő, ha a sátorcöveket vagy a kifeszítő kötél földbeszúrt kampós cövekét támadásnak veszik a vöröshangyák.
– Ha több napra maradsz, érdemes egy nagyjából 10 cm széles kis esőelvezető árkot is ásnod a sátor köré (amelyet táborbontáskor vissza is temetsz).
Tábortűz:
– A tűz ne legyen egy sátor közvetlen közelében sem! Arra is figyelj, hogy az uralkodó szélirány ne a sátrak felé vigye a füstöt és a felszálló, még izzó perjét! Legyen vízszintes és minél szélvédettebb terepen!
– Tudsz tüzet rakni? Ugye tudod, hogy a jobbak nem hajtógázas dezodorral vagy a kocsiból lecsapolt benzinnel gyújtják be a tüzet? A sorrend: 1. Vedd körbe a tűzrakó helyet nagyobb kövekkel vagy kiásott gyeptéglákkal. 2. Alulra viszonylag sok papír kell. 3. Rá nagyon sok, néhány milliméter vastag, száraz ágacska kerül. 4. Erre tegyünk néhány, egyre vastagabb ágat! 5. A végére jöhetnek a vastagabb rönkök is. Fontos, hogy ne rakd túl sűrűn a fát, hogy kapjon levegőt az eleinte gyenge tűz; valamint az, hogy hagyj egy kis nyílást is magadnak, hogy a végén benyúlhass a gyufával, vagy ha elrontottad, ne kelljen lebontani az egészet, hanem ki tudjad cserélni, vagy be tudjál tömni még egy kis papírt!
További tanácsok:
– Tervezz előre kisebb-nagyobb túraútvonalakat!
– Tanuld meg rendesen használni a térképet és a tájolót!
– Fürdés vagy lefekvés előtt kullancsellenőrzés!!! Súlyos betegségeket előzhetsz meg vele!
– Tisztálkodáskor mindig fokozottan figyelj a lábujjakra és más hajlatok tisztaságára!
– Sátorbontás előtt takarítsd ki és lehetőleg szárítsd meg a sátrad, különben bepenészedik!
– Táborbontáskor ne maradjon semmilyen szemét! Legyen tisztább a helyszín távozáskor, mint érkezéskor!
– Keress további szakirodalmat könyvekben és az interneten!
Kellemes táborozást!
mica |