A csoport szobra "Kifejeződik a szobrásznak a csoportról alkotott képe: milyen belső kapcsolatokat lát a csoportban, kit gondol a csoportmaghoz, kit pedig a külső pereméhez tartozónak. Egy hosszabb ideje működő csoportnál tanulságos lehet, ha a csoportvezető állítja be a tagokat szoborcsoporttá - sok szótlan jelzést küldhet ezúton a csoportnak." ... "Érdekes beszélgetés alakulhat ki a csoport eddigi életéről, az egyes tagok szerepéről, a csoporthoz fűzött reményekről és számos más vonatkozásról." (Játékoskönyv)
A forgó üveg A játék egyik legszembetűnőbb pozitívuma, hogy a - sokak által minden bizonnyal jól ismert - üvegezés mellé ad egy alternatív játékot, melyet ugyanúgy játszanak, csak más szabályokkal. "Nyitottságot, kölcsönös bizalmat erősítő, egymás megismerését segítő játék, inkább nagyoknak, akiknek könnyebb már lelki szükségleteiket megfogalmazni." ... "A Játék mintegy leteszteli azokat az ismereteket, intuíciókat, amelyeket egymásról alkotunk. Ugyanakkor mindenkinek mintegy tükröt tart: ezt gondolják rólad a többiek. Segíti megválaszolni a közösséggel szemben támasztott elvárásainkat, integrálja a csoportot és képet ad az egyes csoporttagok törekvéseiről." (Játékoskönyv)
A kör lezárása Tényleg jó zárás. Reflexiót ad a csoportfoglalkozás végén. Felbugyogtatja az elhangzottakat. Sokkal eredményesebb lehet vele a beszélgetés/foglalkozás.
A Titokzatos Vendég Inkább annak érdekesebb, akit jellemeztek, főleg, ha belső tulajdonságokat mondtaj. Egyfajta tükör a csoport részéről. A végén érdemes vele megbeszélni: Milyen volt hallani a tulajdonságokat? Mennyire voltak igazak? Mit korrigálna az elhangzottakon?
Ablakok A játék egy magukkal történő szembenézést biztosít az emberek számára. De egy tükröt is mutatunk egymásnak. A beszélgetésnél leragadhatunk akár csak egy-egy ablaknál is. Érdemes minél jobban kivesézni, amit csak lehet.
Ajándék Tök jó játék szülinapra, névnapra vagy egyéb más ünnepre, amikor konkrétan egy valakit ünneplünk. Vagy vigasztaláshoz, befogadáshoz, konfliktusok kezelésére, sértődések után (a békülés után persze). Meg is lehet esetleg beszélni: Hasznos-e, amit kaptál és mire használnád? Miért kaphattad? Miért adtad azt, amit? Amúgy szerintem jobb, ha a részvevők írnak ajándékokat egymásnak, max. ha kicsikkel játszom, írok egy listát, amiből választani lehet, ha nagyon nem megy.
Ajándékozok neked egy szót A játék egyenként is játszható: Többet kell gondolkodni a történeten és több is lesz. De jó többen is, mert erősíti a csapatmunkát a csoportban.
Apróhirdetés Egymás vágyairól, belső érzéseiről kaphatunk képet ezzel a játékkal. Tanulságos beszélgetés indulhat arról, hogy ki miért írta, miért adja el, miért keresi azt, amit.
Aranyhalacska Sokoldalú játék, amely alapvetően beszélgetésindítóként állja meg a helyét. Nem kevés témáról kezdhetünk ötletbörzét általa a gyerekek életén át a szociális érzékenység témaköréig többek között "a fiatalok vágyvilágáról, életéről, fantáziamunkájáról." ... "értékekről, társadalmi bajokról, a világ problémáiról." (Játékoskönyv)
Az első helyek (Sértődésveszélyes, de attól még jó!) "Izgalmas beszélgetés indulhat el arról, mit jelent egyáltalán a "hatalom" vagy a "befolyásolás" ebben a csoportban, az emberi csoportokban egyáltalán, milyen tulajdonságok alapján határozzuk meg, hogy valaki bír-e befolyással vagy sem, mivel jár ez a dolog, privilégium-e vagy szolgálat stb..." (Játékoskönyv)
"Az én családom, az én szüleim..." Leginkább a családi háttérről jöhetnek felszínre pozitív vagy negatív jellemzők. A játék az esetleges problémák felhozásán és a róluk való beszélésen kívül sokat segíthet a társaknak és a vezetőnek is a játékos elfogadásában, a hátterének a megérétésében.
"Az én szüleim, az én tanáraim leggyakrabban..." A játék célja "egyáltalán nem a szülők (vagy tanárok - a szerk.) kicifrázása, az összegyűlt feszültségek levezetése, hanem bizonyos vissza-visszatérő - vagyis játszma jellegű - helyzetek előhozása, amelyre aztán a csoporttagok sokféle tapasztalata, a kollektív bölcsesség megoldásokat kínálhat." (Játékoskönyv) "Az úgy történt hogy..." c. játék jól alkalmazható ennek a játéknak a felvezetőjeként, mert ez már egy nehezebb változata annak.
"Az úgy történt hogy..." Érdekes képet kaphat a játékos arról, hogy mások hogyan értették az ő történetét. Hogyan játszották el őt magát, és hogy történhetett-e volna másképp is az a múltban történt esemény. "Az én szüleim, az én tanáraim leggyakrabban..." c. játék előtt jól alkalmazható felvezetőkénkt.
Címerek Páros játéknak inkább a játékon belüli Párom címere rész tekinthető. Érdekes lehet a játékban az a tükör, amit az egyik pár mutat a másik felé azzal, hogy megrajzolja neki a címerét (bár akkor talán nem is érdemes meginterjúvolni, ahogy a játékleírás mondja. Bár egyik megoldás sem rossz.) Cipő-szociogram
Családi fotó Érdekes kérdés lehet a "fényképész" felé, hogy mit jelent számára az a kép, amit alkotott a csoportból, hogy ki miért áll ott és úgy, ahol és ahogy áll. A családról, a családhoz való hozzáállásunk előtti beszélgetés játéka lehet.
Családi mondások A játék által képet kaphatunk egymás családi életéről. Érdekes lehet látni, hogy ilyen vagy olyan család is van. Nem mind olyan, mint a mienk, van más család-modell is. A beszélgetés természetesen ezekről a családi beszólásokról szól: Kinél mit jelentenek ezek? Inkább pozitív vagy negatív jelentésük van? Fontos! Előtte minimum egy héttel szólni kell a gyerekeknek, hogy gyűjtsenek családi mondásokat!
Csoportos jellemzés Ugyanaz, mint az előbb, csak a játék lefolyása más. Itt inkább verbálisan jellemeznek valakit, így talán egyértelműbb is.
Egy kim játék Talán nem meglepő: ez is egy kisebb, koncentrációt, figyelmet fejlesztő játék. Ha nagyon akarjuk, kihozhatunk belőle egy beszélgetést is, amelyben arról témázhatunk, hogy milyen hatással vannak rám az életemben bekövetkező apróbb változások, változtatások? Mennyire veszem észre őket, hogyan reagálok rájuk, mennyire alkalmazkodok könnyen hozzájuk? Stb...
Egy neked való szakma Szintén egy egymásnak tükröt mutató játék, ha őszintén játszuk. A játék élményén túl tanulságos beszélgetés indulhat arról, hogy ki miért gondolta jó munkának azt, amit írt neki. Fontos, hogy a végén elmondhassák a résztvevők a saját véleményüket és azt, hogy mi többet tudtak meg magukról!
Egy tárgy helyettem Egymás jobb, mélyebb megismerése a játék célja. (röviden és tömören) Lényeges, hogy csak folyamatosan működő, jól összeszokott csapat tudja jól játszani.
Emlékidézés Asszociációs játék régi emlékekre. Lényegében ezekről szól a játék végi megosztás is.
Értékek rendje Jó játék lehet idősebbeknek szónoki, vitatkozási képességeik gyakorlására.
Érzelmek bemutatása Már a címe is tartalmazza. A játék közben érzelmeket mutatunk be, játszunk el röviden, ezért jó játék egy bizonyos érzelem vagy úgy általában az érzelmekről való beszélgetés előtt vagy után.
Érzéseink rajzban "Nagyon érdekes beszélgetés indulhat el arról, mennyire vagyunk urai az érzéseinknek, kinek milyen mechanizmusai vannak azok kézben tartására stb. Mert valójában a játék nemcsak az érzések kitalálásáról szól, hanem a különböző érzések megjelenéséről, az érzések által indított reakciókról, felismerésekről és elfogadásukról, különböző és hasonló helyzetekben." (Játékoskönyv)
Ez történt velünk A végén megbeszélésnél tanulságos úgy látni magunkat, ahogyan a másik játssza el. Fontos, hogy előre kell készülni vele valamelyest!
Fénykép a jövőből A résztvevők jövőképéről való beszélgetés előtt ajánlatos játszani. Ki milyen és miért akar olyan lenni X év múlva, amit mondott?
Fiatalodási séta "Az idősebbekhez való helyes viszony kialakításához segíthet ez a játék, de az idő múlásáról és a bennünk zajló változásokról is lehet beszélgetni utána" (Játékoskönyv) Illetve elképzelést adhat a nagyon távoli jövőképünkről is.
Fiúk és lányok Iszonyat jó játék, ha a csoportban előjön a "Fúj fiúk / fúj lányok!" meg a "Minden fiú/lány hülye!" téma. Valamelyest közelebb hozhatja egymáshoz a két nemet a játék. De nagyoknak is táptalaja lehet egy jó kis beszélgetésnek a nemek különbözőségéről és közös tulajdonságaikról. A játék által sokat tanulhatunk a másik nemről. Fotóink
Futárposta
Gyufa-szociogram
Három tulajdonság
Hellotok és lomárok
Hogy érezted magad?
Igaz történet több szemszögből
"Ilyennek lát engem..."
Ismerkedő kör (Stefi-féle)
Járj úgy, mint én!
Képzeletbeli ajándék
Képzeletbeli tárgyak útja
Ki a feladó?
Ki mennyit beszél?
Ki bírja cérnával?
Kit néz a csoport?
Különféle csoportok
Legjobb barátom
Levél vagy távirat
Megismételhetetlen vagyok!
Megszemélyesítés
Mi (jó) újság?
"Mi lenne ő, ha...?"
Mondj hatot!
Névjegykártya
"Nyilvánvaló - azt hiszem - úgy képzelem"
Nyitó kör
Önéletrajz
Öt szó
Páros rajz
Perpatvar a vonaton
Pozíciós játék
Rács-pont
Sherlock Holmes
Székfogyasztó
Személy-puzzle
Szimpátiateszt
"Szívesen lennék... - soha nem lennék..."
"Szüleim mesélték rólam..."
Szülők a fogadáson
Találd ki, ki mondta!
Tárgy, növény, állat
Telefon
Televita
Tudom, mit mondanál
Vallatószék
Várjáték |