Cserkéssz! I. – a cserkészet alapjai
Közösségeket bemutató rovatunkat a következő két hónapban a cserkészet bemutatására szenteljük. Ebben a számában Balut, a Magyar Cserkészszövetség I. Cserkészkerület vezetőképző-szakvezetőjét és a szövetség közgyűlést helyettesítő döntéshozó szervezet kerületi képviselőjét kérdezem a cserkészet múltjáról, jelenéről és alapvető célkitűzéseiről.
Mi is az a cserkészet tulajdonképpen?
Deffinició szerint vallásos, politikamentes, önkéntes ifjúságnevelő mozgalom, ahol a tagok vállalják a sajátos eszközeinkkel megvalósuló nevelést és önnevelést.
Mi a cserkészet célja, alapelve?
Alapelvünk egy szóval a „kötelességteljesítés”, ami elsőre elég durván hangzik, de azt jelenti, hogy három irányban van kötelességünk: Isten, emberi és természetes környezetünk, illetve önmagunk felé. Ha ezeket megéljük, akkor megfelelő az életvitelünk. A célunk pedig az, hogy testileg, szellemileg és lelkileg is egészséges, felelős állampolgárokat adjunk a társadalomnak, akik a saját közösségükhöz ragaszkodnak a lakóközösségtől kezdve, az egyházközségen át a nemzetig. Továbbá tisztelik a többi nemzetet és vallást is. A velünk kapcsolatos tévhit, pedig nem igaz, miszerint katonai szervezet lennénk az egyenruha miatt, vagy hogy folyamatosan az erdőt járnánk. Hetente vannak összejöveteleink, ahol mindenfélét tanítunk az Istennel való kapcsolattól kezdve az Alkotmányig.
Milyen módszerekkel dolgozik a cserkész?
Öt cserkészmódszer van. Az első, hogy vannak fogadalmaink, amiket Istennek teszünk, illetve törvényeink, amik szerint élünk. A második a cselekedve tanulás, azaz, hogy nem csak magyarázzuk a dolgokat, hanem hagyjuk a gyerekeknek véghezvinni azokat. A harmadik, hogy folyamatos, ösztönző, vonzó és hasznos programokat tartunk, lehetőleg a természetben, ahol a saját törvényeink szerint élhetünk. A negyedik a kisközösségi rendszer, ami azt jelenti, hogy hat-tíz fiatal egy közösséget (őrsöt) alkotva tanul meg szocializálódni. Az ötödik egy sajátos, magyar módszer, méghozzá a magyar kultúra ápolása, különös tekintettel népi hagyományainkra. Ezért a tábortüzeinknél népdalokat éneklünk, néptáncokat táncolunk. Sok mindent átveszünk a népművészetből, de a magyar kultúrából is, amibe Liszt Ferenc és az Illés zenekar is beletartozik, hisz a magyar kultúra része.
Hogyan indult, mi a múltja a mozgalomnak?
Robert Baden-Powell (Bi-Pi) alapította, aki egy angol tábornok volt, és a brit-búr háborúban védte Mafeking városát. Ekkor jött rá arra, hogy a várban maradt fiatalokat fel lehet ruházni különböző feladatokkal, amelyek lekötik őket, de nem fegyverviselésről szólnak (pl. lőszerhordás, élelmiszerszállítás, hírvitel, sebesültek ellátása.) Mikor a háború véget ért, ő visszakerült Nagy-Britanniába, ahol látta, hogy a fiatalokat átjárja a céltalanság, csak lézengenek, semmi értelmes elfoglaltság nem tölti ki az életüket. Így 1907-ben a Brownsea-szigeten egy kísérleti tábort szervezett huszonkét fiúnak, akik a legkülönbözőbb társadalmi osztályokból származtak, a grófoktól egészen az utcagyerekekig, hogy kipróbálja velük is a már bevált ötleteit katona- és kémmúltjából. Hazatérve a táborból, egy könyvbe szedte össze minden tapasztalatát, amelyet ki is adott, és ennek hatására meg is jelentek az első, spontán összeállt cserkészcsapatok. Mára a világ második legnagyobb szervezetévé nőttük ki magunkat az ENSZ után. Jelenleg megközelítőleg 31 millióan tevékenykedünk a világon.
Magyarországon mikor jelent meg a cserkészet?
Itthon az 1909-10-es tanév végén megjelenő Nagybecskereki Piarista Gimnázium értesítőjében van először szó a cserkészetről. Ezután indult el hazánkban is a mozgalom. 1912-ben alakult a Magyar Cserkészszövetség, amely az I. világháború után igen nagy lendületet vesz, és a több tízezres tagsággal az egyik legnagyobb ifjúsági szervezetté válik. Sajnos csak 1948-ig működött legálisan a szervezet, ugyanis a kommunisták az összes többi ifjúsági mozgalommal együtt ezt is betiltották. Innentől titokban szerveződtünk tovább. Illegálisan szerveztünk táborokat, vezetőképzőket. Több lebukással, de viszonylag folyamatosan 1963-ig, amikor az utolsó vezetőket is letartóztatták. Csak ’89-ben indulhatott újra a mozgalom.
Figyelem! Akiket a cserkészet bővebben érdekel, azoknak figyelmükbe ajánljuk a www.cserkesz.hu weboldalt! |