A csoport szobra "Kifejeződik a szobrásznak a csoportról alkotott képe: milyen belső kapcsolatokat lát a csoportban, kit gondol a csoportmaghoz, kit pedig a külső pereméhez tartozónak. Egy hosszabb ideje működő csoportnál tanulságos lehet, ha a csoportvezető állítja be a tagokat szoborcsoporttá - sok szótlan jelzést küldhet ezúton a csoportnak." ... "Érdekes beszélgetés alakulhat ki a csoport eddigi életéről, az egyes tagok szerepéről, a csoporthoz fűzött reményekről és számos más vonatkozásról." (Játékoskönyv)
A Titokzatos Vendég Inkább annak érdekesebb, akit jellemeztek, főleg, ha belső tulajdonságokat mondtaj. Egyfajta tükör a csoport részéről. A végén érdemes vele megbeszélni: Milyen volt hallani a tulajdonságokat? Mennyire voltak igazak? Mit korrigálna az elhangzottakon?
A vártorony őre Jó csapatmunka szükséges a győzelemhez, mert a csapat csak egyszerre és együtt győzhet, ehhez viszont folyamatosan figyelni kell egymásra és segíteni kell a másikat.
A zenekar Nagy egymásra figyelést igényel a csoporttól a játék élvezhető végrehajtása. Talán érdemesebb először egy közös dallamot játszaniuk egyszerre, ahol a karmester vezényletére hol az egyik, hol a másik hang lesz erősebb. Fontos, hogy nem lehetnek önzők az erős hangúak, egyszerre kell szólnia!
Ádám teremtése (Ezt magyarázza meg nekem valaki, mert nem érzem használhatónak, max. annyira, hogy a csoportvezetőnek adhat egy képet, hogy melyik gyerek lehet jobban kiközösítve, elhanyagolva azáltal, hogy hozzá csak később mennek oda, de ennek az is lehetne az oka, hogy messzebb állt a többiektől... szóval ez sem az igazi... Help!)
Add tovább a mozdulatsort! Az Add tovább a történetet c. játékhoz hasonló. A kommunikácós gyakorlaton túl egyrészt jó páros- vagy csapatmunkára. De beszélgetés is kezdeményezhető a következő témákban: - Mennyire könnyen félreértjük egymást az életben is. - Így terjed a pletyka (mindig hozzáadnak vagy elvesznek belőle valamit.) - Valamint a bulvár lapok hírei is hasonlóak: nem a teljes tényt közlik, csak ami megmarad, érdekes, továbbadható, eladható.
Ajándék Tök jó játék szülinapra, névnapra vagy egyéb más ünnepre, amikor konkrétan egy valakit ünneplünk. Vagy vigasztaláshoz, befogadáshoz, konfliktusok kezelésére, sértődések után (a békülés után persze). Meg is lehet esetleg beszélni: Hasznos-e, amit kaptál és mire használnád? Miért kaphattad? Miért adtad azt, amit? Amúgy szerintem jobb, ha a részvevők írnak ajándékokat egymásnak, max. ha kicsikkel játszom, írok egy listát, amiből választani lehet, ha nagyon nem megy.
Ajándékozok neked egy szót A játék egyenként is játszható: Többet kell gondolkodni a történeten és több is lesz. De jó többen is, mert erősíti a csapatmunkát a csoportban.
Apafi és a rőzse A játékban először is gyors együttgondolkodásra lesz szükség, hogy megoldják a játékban előjövő problémát. Akár megoldották, akár nem, a játék után az összetartás fontosságáról vagy annak hiányáról lehet beszélgetést kezdeményezni. Arról, hogy "összetartva, egymást támogatva, együttes erővel sokkal erősebbek vagyunk" (Játékoskönyv) Ha más megoldást találtak ki, mint, ami a könyvben van, azt is beszéljük meg valamilyen módon!
Az első helyek (Sértődésveszélyes, de attól még jó!) "Izgalmas beszélgetés indulhat el arról, mit jelent egyáltalán a "hatalom" vagy a "befolyásolás" ebben a csoportban, az emberi csoportokban egyáltalán, milyen tulajdonságok alapján határozzuk meg, hogy valaki bír-e befolyással vagy sem, mivel jár ez a dolog, privilégium-e vagy szolgálat stb..." (Játékoskönyv)
Az inga nyelve Egyfajta bizalomjáték. A lényege, hogy egy embernek kell megbíznia az egész csoportban. Újak jelképes beavatására, befogadására is jó lehet.
Cipő-szociogram Képet adhat, hogy ki-ki milyen közel vagy távol áll a csoporton belüli emberekhez. Vannak-e klikkel. Előjöhetnek konfliktusok is, amiket jó megbeszélni.
Csomó A jó döntés és a csapatmunka poénos játéka.
Csoportkép - neked Tükröt nyújt egy-egy játékosnak arról, hogy mennyire állnak hozzák közel vagy távol a többiek. Érdemes megbeszélni, hogy hogyan ítéli meg ezt az, akinek a tükröt tartották. Jól gondolkodnak róla? Igaz? Hogyan érinti?
Csoportos jellemzés Ugyanaz, mint az előbb, csak a játék lefolyása más. Itt inkább verbálisan jellemeznek valakit, így talán egyértelműbb is.
Együtt többet tehetünk Együttműködés szükséges a játékhoz. Egyfajta bizalomjátéknak is tekinthető. Beszélgetni is lehet a csapatmunkáról: Szeretek-e csapatban dolgozni, vagy inkább egyedül? Mikor jó ez vagy az a megoldás?
Emelés láncban A csoportban való maximális bizalomra van szükség hozzá. Ajándéknak is jó a csoport részéről.
Fiúk és lányok Iszonyat jó játék, ha a csoportban előjön a "Fúj fiúk / fúj lányok!" meg a "Minden fiú/lány hülye!" téma. Valamelyest közelebb hozhatja egymáshoz a két nemet a játék. De nagyoknak is táptalaja lehet egy jó kis beszélgetésnek a nemek különbözőségéről és közös tulajdonságaikról. A játék által sokat tanulhatunk a másik nemről.
Gyufafészek
Gyufa-szociogram
Hol a kapu?
Hullámmozgás
Jégtábla
Jurtakör
Képzeletbeli ajándék
Ki mennyit beszél?
Ki enged be?
Kincsrejtegetés
Kinevetős
Közös mese
Labdázás képzelt labdával
Liftezés
Máté-féle akaratátvitel
Mese a meséről
Mosóutca
Névgombolyító
"Nyilvánvaló - azt hiszem - úgy képzelem"
Osztálytabló
Párkeresés szemkontaktussal
Pozíciós játék
Pingponglabda-fújás
Pli-pli
Rács-pont
Székes járás
Szerkezetek
Tárgy, növény, állat
Te vagy Goofie?
Titkos karmester
Tíz lépés
Újságon a csapat
Üzenetküldés
Vakvezetés
Vakkör
Zsák búza |